SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
29
• 10am - 11:45am
Divine Liturgy
• 11:45am - 12:45pm
Fellowship/Church School
• 1pm - 2:20pm
Financial Peace
• 5pm - 7pm
Youth Group
30
• St. Gregory of Armenia
• 7pm - 8pm
Great Vespers with litya
1
• Protection of the Mother of God
• 10:30am - 11:30am
Divine Liturgy
2
• Ss. Cyprian and Justina
• 7am - 8am
Divine Liturgy
• 7pm - 7:40pm
Vespers
• 7:40pm - 8:40pm
Journey to Fulness
3
• St. Dionysius
4
• St. Domnina
• 10:30am - 11:30am
Divine Liturgy
• 12pm - 1pm
Philokalia Study
5
• Ss. of Moscow
• 3:30pm - 5pm
Adult Catechism I
• 5pm - 6pm
Vespers with confessions
6
• St. Innocent of Alaska
• 9:40am - 10am
Memorial
• 10am - 11:45am
Divine Liturgy
• 11:45am - 12:45pm
Fellowship/Church School
• 1pm - 2:20pm
Financial Peace
7
• Ss. Sergius and Bacchus
• 7pm - 8pm
NAMI Family Support
• 7pm - 8pm
Byzantine Chant Class
8
• The Two Pelagias
9
• St. Met. Tikhon
• 7am - 8am
Divine Liturgy
• 7pm - 7:40pm
Vespers
• 7:40pm - 8:40pm
Journey to Fulness
10
• St. Job of Pochaev
• 7pm - 8pm
Women's Bible Study
• 7:05pm - 8:05pm
Byzantine Notation - Class 1
11
• Apostle Dn. Philip
• 10:30am - 11:30am
Divine Liturgy
• 12pm - 1pm
Philokalia Study
12
• St. Martin
• 12pm - 2pm
Wedding
13
• St. Florentius
• 10am - 11:45am
Divine Liturgy
• 11:45am - 12:45pm
Fellowship/Church School
• 1pm - 2:20pm
Financial Peace
14
• Columbus Day (Observed)
• St. Paraschiva of Iasi
• 10am - 11am
Divine Liturgy
15
• St. Lucian of Antioch
16
• St. Longinus the Centurion
• 7am - 8am
Divine Liturgy
• 7pm - 7:40pm
Vespers
• 7:40pm - 8:40pm
Journey to Fulness
17
• Prophet Hosea
• 7pm - 8:30pm
Parish Council
• 7:05pm - 8:05pm
Byzantine Notation - Class 2
18
• St. Luke
• 10:30am - 11:30am
Divine Liturgy
• 12pm - 1pm
Philokalia Study
• 7:30pm - 9pm
Unction @St. Andrew ROC Potomac
19
• Memorial Saturday
• 10am - 11:40am
Memorial Liturgy w/ Abp. Nathaniel
• 3pm - 4pm
Vespers
• 4pm - 9pm
Parish Anniversary Party
20
• St. Artemius
• 10am - 11:45am
Divine Liturgy
• 11:45am - 12:45pm
Fellowship/Church School
• 1pm - 2:20pm
Financial Peace
21
• St. Ursula
• 7pm - 8pm
Byzantine Chant Class
22
• St. Abercius
23
• St. James Brother of the Lord
• 7am - 8am
Divine Liturgy
• 7pm - 7:40pm
Vespers
• 7:40pm - 8:40pm
Journey to Fulness
24
• Joy of All Who Sorrow
• 7pm - 8pm
Byzantine Notation - Class 3
25
• St. Tabitha
• 10:30am - 11:30am
Divine Liturgy
• 12pm - 1pm
Philokalia Study
26
• St. Demetrius
• 9am - 2pm
Finding Soulmate Workshop
• 10am - 11am
Divine Liturgy
• 3:30pm - 5pm
Adult Catechism I
• 5pm - 6pm
Vespers with confessions
27
• St. Dimitri Basarabov
• 10am - 11:45am
Divine Liturgy
• 11:45am - 12:45pm
Fellowship/Church School
• 1pm - 2:20pm
Financial Peace
28
• St. Arsenius of Cappadocia
• 7pm - 8pm
Byzantine Chant Class
29
• St. Anastasia of Rome
30
• Apostle Cleopas
• 7am - 8am
Divine Liturgy
• 7pm - 7:40pm
Vespers
• 7:40pm - 8:40pm
Journey to Fulness
31
• St. John Kochurov
• 7pm - 8pm
Byzantine Notation - Class 4
1
• Ss. Cosmas and Damian
• 10:30am - 11:30am
Divine Liturgy
• 12pm - 1pm
Philokalia Study
2
• St. Erc of Slane
• 9am - 9pm
Doxacon